reklama

Horská dráha menom Bitcoin

Aj keď sa aktívne nezaujímate o kryptomeny, je takmer isté, že ste sa už stretli s bitcoinom. Možno ste naň narazili v nejakom článku, všimli si ho ako spôsob platby - dokonca aj u niektorých slovenských predajcov

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Aj keď sa aktívne nezaujímate o kryptomeny, je takmer isté, že ste sa už stretli s bitcoinom. Možno ste naň narazili v nejakom článku, všimli si ho ako spôsob platby - dokonca aj u niektorých slovenských predajcov - alebo vás ohúril kurz 1 BTC, ktorý je momentálne na úrovni 11,500 $, a koncom roka 2017 dostal až na hodnotu takmer 20,000 $.

„Momentálne” je pritom veľmi výstižné slovo. Kurz BTC je skutočne horská dráha. Nie je nič nezvyčajné, ak sa hodnota tejto kryptomeny zmení za pár hodín o stovky dolárov, oboma smermi. Preto je investícia do BTC viac menej riziková. Skôr viac, než menej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sú kryptomeny len bublina?

Mohol by som to hneď sfúknuť zo stola a odpovedať áno, pravdepodobne by som však nemal pravdu. Ak ste do bitcoinu investovali pred pár rokmi, dnes sa vám táto investícia vrátila tisícnásobne. V tom prípade ste mali šťastie a investovali v správnom čase. Podobný scenár môžete stále zopakovať s inými kryptomenami, ktoré vznikajú a zanikajú celkom často. Stále sa tu bavíme o šťastí, lebo investovať môžete do meny, ktorá nemusí zaniknúť, ale jej hodnota sa ani po rokoch nezvýši a prestane byť pre spoločnosti zaujímavá.

To, či je kryptomena pre nejakú spoločnosť zaujímavá ma výrazný podiel na jej hodnote. Môžeme si to všimnúť napríklad na Číne. Koncom augusta 2017 hodnota Bitcoinu dosiahla svoje, v tom čase, historické maximum viac ako 4900 $, o týždeň na to, po zablokovaní transakcií čínskou vládou, spadla o 1000 $ a následne znova rástla.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Veľa krajín s kryptomenami má a bude mať problém. Kryptomeny sú postavené na decentralizovaní, samoregulácii, preto ich banky ani vlády nemôžu kontrolovať. To dáva priestor anonymizovaným transakciám. Kým sa platidlá tohto typu „etablujú”, pretečie veľa vody a zošedivie ešte viac ekonómov.

Virtuálne meny však majú svoju budúcnosť a opodstatnenie nie len pri anonymných transakciách. Nad ich využitím sa s kolegami v Allexis zamýšľame v rámci cashless projektov. Doba cashu sa raz skončí a my na to chceme byť pripravení. :)

Ako sa získavajú kryptomeny

Pre tých, ktorých som na kryptomeny navnadil, spomeniem aj dva spôsoby, akými ich môžete získať. Prvým spôsobom, ktorý som už spomínal vyššie, je bežný nákup alebo investícia do meny. Pri BTC už možno ten najlepší čas na kúpu bol, no na trhu sú aj iné kryptomeny ako napríklad Ethereum, Litecoin, alebo Monero, ktoré môžu byť v budúcnosti ešte zaujímavé.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhý spôsob je cryptomining, teda ťaženie kryptomien. Ak sa vám doma povaľuje hardware za tisícky eur a neprekáža vám niekoľkonásobne vyšší účet za energie, určite ho vyskúšajte. Denne si môžete zarobiť okolo 30 $, čo je skutočne... nízky plat. 

Aby to však nevyzeralo, že som zarytým odporcom kryptomien, pridám ešte zaujímavý fakt, ktorý hrá v ich prospech. V Texase prebehla v septembri historicky prvá kúpa domu, za ktorý záujemca zaplatil výhradne bitcoinami. Tak čo, už investujete? ;)

Ak máte s kryptomenami skúsenosti, negatívne aj pozitívne, budem rád, keď sa pod článkom vyjadríte.

Bitcoin - vývoj kurzu
Bitcoin - vývoj kurzu (zdroj: coinmarketcap.com)
Michal Suchoba

Michal Suchoba

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Michal Suchoba - manažér, angel investor, IT špecialista na bezpecnosť, inovátor v oblasti mobilných aplikácií, ekonomický liberál Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu